Gallery

Awards and Achievements

Examination Results

FTCL

Ng Hoi Ching, Jasmine (Maryknoll Convent School Secondary Section) - at age 13

Ng Tin Long, Jason (La Salle College) - at age 14

LRSM

Helen Wong

LTCL

Ng Tin Long, Jason - Distinction at age 12

Ng Hoi Ching, Jasmine - Distinction at age 12

Qian Shiqi (Diocesan Girls' School) - Distinction at age 15

Katie Lui (Belilios Public School) - at age 15

Mellissa Kwok

DipABRSM

Helen Wong

Man Sze Wah, Sara

ATCL

Cassie Lui (Alliance Primary School Kowloon Tong) - at age 9

Natalie Chan (Diocesan Girl's Junior School) - at age 10

Eugene Lam (Wah Yan College, Kowloon) - at age 11

Katie Lui (Belilios Public School) - at age 11

Jason Law (German Swiss International School) - at age 11

Natalie Wong (Heep Yunn School) - Distinction at age 13

Matthew Poon (La Salle College) - at age 12

Charlotte Ho (Maryknoll Convent School Secondary Section) - at age 15

Yam Bok Yin

Grade 8

Ng Hoi Ching, Jasmine - Distinction at age 8

Ng Tin Long, Jason - Merit at age 8

Ko Ching, Ariel (Marymount Primary School) - Distinction at age 10

Wyn Kon(Marymount Primary School) - Distinction at age 11

Matthew Poon (La Salle College) - Distinction at age 12

Dorothy Yau - Merit at age 13

Chan Cheuk Hang (Heep Woh Primary School) - Distinction at age 10

Matthew Sze Tu (St Joseph's Primary School) - at age 10

Natalie Chan - at age 8

Cassie Lui - Merit at age 9

Jason Law - Distinction at age 11

Katie Lui - Merit at age 11

Grade 4

Moses Leung (Diocesan Boys' School Primary Division) - at age 5

Grade 3

Natalie Chan - at age 4

Casper Cheng - at age 5

Grade 2

Ashley Hu (St Paul's Co-Educational College Primary School)- Distinction at age 5

Ko Ching, Ariel - Distinction at age 6

Wyn Kon - Merit at age 5

Cadence Lam - at age 4

Competition Results

陳倬珩 - 2nd prize: Primary Senior Flute solo

陳倬珩 - Champion: 木管樂組八級

Natalie Wong - 1st prize: Secondary Junior Flute solo

Jansen Leung - 3rd prize: Secondary Junior Flute solo

St Catherine's School for Girls - 2nd prize: Secondary Descant Recorder Solo

Jason Ng - 青年組第一名

張藹澄 - 兒童組第一名

Qian Shiqi - 3rd prize: Flute solo - senior secondary

Qian Shiqi - 2nd prize: Secondary Senior Flute solo

Jason Ng - Champion: Classical Music Competition – Advanced Group

Jason Ng - Champion: Open class - Parsons Music Scholarship for Wind, Brass and Percussion Instruments

Natalie Chan - Champion: Secondary Senior Flute solo

Wyn Kon - 3rd prize: Secondary Junior Flute solo

Dorothy Yau - 2nd prize: Primary Junior Flute solo

Jasmine Ng - Champion: Classical Music Competition – Advanced Group

Wyn Kon - Primary Section Outstanding Performance Award

Jasmine Ng - Open Class Encouragement Prize

Ko Ching- 3rd prize Primary Senior Flute solo

Flute solo - Senior Primary
Cassie Lui - 1st prize
Kon Wyn - 5th prize

Flute solo - Senior Secondary
Katie Lui - 1st prize

Professional Category Flute Section (Junior Class)
Kon Wyn- 3rd prize

Woodwind Concerto
Jason Ng - 2nd prize (honours)

Flute solo - Primary Senior
Ko Ching- 3rd prize

Flute solo - Secondary Senior
Jason Ng - 1st prize (honours)

Flute solo - Secondary Junior
Natalie Chan - 2nd prize

Western Instrument solo class
Moses Leung (age 4)- Champion

Flute (age 9 -13 Class)
Ko Ching - Champion

Grade 8 Woodwind Family Class
Qian Shiqi - Champion

Young Artist Category Flute Section
(Advanced Class)
Cassie Lui - silver prize
Quian Shiqi - silver prize

Primary Senior (Woodwind)
Qian Shiqi - gold prize
Gaius Ip - silver prize
Ko Ching - bronze prize

JSPGMIC
Natalie Chan - Champion
Qian Shiqi - 2nd prize
Gaius Ip - 3rd prize
Ip Yan To - merit

Secondary Senior (Woodwind)
Jason Law - gold prize

Flute Solo - Primary Senior
Natalie Chan - 3rd prize
Qian Shiqi - 3rd prize

Flute Solo - Primary Junior
Matthew Szetu - 3rd prize

Flute Solo - Secondary Senior
Jason Law - 3rd prize

Recorder Duet
Age 14 or under - Secondary
Looi Nga Laam; Lee Nga Sze - 2nd prize

Flute solo Grade 8
Qian Shiqi - 2nd prize

Flute solo Grade 6
Wyn Kon - Champion

Flute Solo Class

Nadia Tsabitarana - 1st prize

Ko Ching - 3rd prize

Grade 5 Woodwind Family Class- 2nd prize
Ko Ching

Wind section - Flute solo Primary class:
Wyn Kon - 1st Gold Prize
Cassie Lui - Gold Prize
Qian Shiqi - Gold Prize
Ko Ching - Gold Prize

Wind section - Flute solo Secondary class:
Jason Ng - 1st Gold Prize
Natalie Lo - Gold Prize

Wind Ensemble:
Maryknoll Convent School - 2nd Gold Prize

Ko Ching - Champion: 兒童組西樂獨奏

Flute Solo:
Primary Senior
Lam Hok Him - 2nd prize 
Secondary Senior
Jasmine Ng - 1st prize
Katie Lui - 3rd prize
Secondary Junior
Nadia Tsabitarana - 3rd prize
Yam Bok Yin - 3rd prize

Treble Recorder Solo:
Age 19 or under- Secondary
Tam Kai Sin - 2nd prize

Jason Ng - Champion with Honors

Flute Solo:
Jason Ng - 1st (Grade 8)
Qian Shiqi - 3rd (Grade 8)
Ko Ching - 3rd (Grade 3)

2012 Beijing International Flute Festival
20th - 28th Aug 2012
Central Conservatory of Music

少年組
3rd prize
Jason Ng

semi finalist
Jasmine Ng

Woodwind Class - 2nd prize - Ko Ching

Grade 6 Woodwind Family Class - Champion
Nadia Tsabitarana

Grade 4 Woodwind Family Class - 3rd prize
Wyn Kon

2012 Singapore Flute Festival
5 - 6 May, 2012
International Flute Competition

Below 18 years of age
1st runner-up
Jason Ng

Open Division
semi finalist
Jasmine Ng

Flute solo - ABRSM Grade 4 - 2nd runner-up
Wyn Kon

China Youth Art and Speech Association
Flute solo - K2 - Champion
Matthew Sze To

Scholarship for Wind, Brass and Percussion - Champion
(Parsons Music Trophy)
Jasmine Ng

Scholarship for Wind, Brass and Percussion - Finalist
(Parsons Music Trophy)
Jason Ng at age 11

Flute solo Senior (Primary) - Champion
Jason Ng

Flute solo Senior (Primary) - 3rd prize
Natalie Chan

Flute solo Senior (Secondary) - Champion
Katie Lui at Secondary 1

Flute solo - Grade 5 - 3rd prize
Cassie Lui

Flute solo - Diploma - Champion
Katie Lui

Flute solo - Grade 3 - 2nd prize
Cassie Lui

Scholarship for Wind, Brass and Percussion - 2nd prize
(Parsons Music Trophy)
Jasmine Ng

Flute solo Senior (Primary) - Champion (Honours)
Jason Ng

Flute solo Senior (Primary) - 3rd prize
Katie Lui

Flute solo Senior (Secondary) - Champion (Honours)
Jasmine Ng

Flute solo Junior (Primary) - Champion (Honours)
Natalie Chan at age 8

Flute solo Junior (Secondary) - 2nd prize
Melissa Kwok

Flute solo Junior (Secondary) - 3rd prize
Leung Lai Ting

Winds Grade 2 - 3rd prize
Wyn Kon

Flute solo - Grade 2 - Champion
Wyn Kon

Flute Solo (Senior) - Champion (Full Mark)
Jason Ng

Scholarship for Wind, Brass and Percussion - 3rd prize
(Parsons Music Trophy)
Jasmine Ng

Flute solo Senior (Primary) - Champion
(Tom Lee Music Winner Trophy Class)
Jason Ng

Flute solo Senior (Primary) - Champion
(Tom Lee Music Winner Trophy Class)
Katie Lui

Flute solo Senior (Secondary) - Champion
(Tom Lee Music Winner Trophy Class)
Jasmine Ng at Secondary 1

Recorder Ensemble (Secondary) - 2nd prize
St. Catharine's School for Girls

Flute solo - Grade 8 - 2nd prize
Katie Lui

Young Talent Award
Jasmine Ng

Flute solo Senior (Primary) - Champion
(Tom Lee Music Winner Trophy Class)
Jason Ng at Primary 3

Flute solo Senior (Secondary) - 3rd prize
Bonnie Chan

Flute solo Junior (Secondary) - 2nd prize
Melissa Kwok
Dorothy Yung

Recorder Band (Primary) - Champion
SKH Yuen Chen Maun Chen Pri. Sch.AM

Flute section - 銅獎
Jasmine Ng

Flute section - 總決賽
Jason Ng
Katie Lui

Flute solo Senior (Primary) - 2nd prize
Jasmine Ng

Flute solo Intermediate (Secondary) - 3rd prize
Cheung Ka Chun
Lo Yu Sing

Flute solo Junior (Primary) - 3rd prize
Vincci Chow

Descant Recorder Solo - 2nd prize
Yim Ho Ping

Wind section (Senior) - Champion
Jasmine Ng

Wind section (Intermediate) - Finalist
Jason Ng

長笛國小中年級組 - Champion
Jason Ng at Primary 1

長笛國小中年級組音樂班組 - 2nd prize
Jasmine Ng

Flute solo Senior (Primary) - Champion (Honours)
(Tom Lee Music Winner Trophy Class)
Jasmine Ng at Primary 4

Flute solo Senior (Secondary) - 3rd prize
Man Sze Ho, Cyril

Flute solo Intermediate (Primary) - 3rd prize
Lo Yu Sing

Flute solo Intermediate (Secondary) - 3rd prize
Cheung Ka Chun

Recorder Band - 2nd prize
SKH Yuen Chen Maun Chen Pri. Sch.AM

Recorder Ensemble - 2nd prize
SKH Yuen Chen Maun Chen Pri. Sch.AM

Descant Recorder Solo - 2nd prize
Yim Ho Ping

Winds Grade 3 - 2nd prize
Jason Ng at Primary 1

Winds Grade 8 - Finalist
Jasmine Ng

Woodwind - Champion
Jasmine Ng at Primary 3

Woodwind - 2nd prize
Jason Ng at Kindergarten 3

Wind Duet Intermediate - Champion
Jasmine Ng and Jason Ng

Flute solo Senior (Secondary) - Champion (Honours)
Wong Ching Tung, Tiffany

Flute solo Intermediate (Secondary) - Champion
Yung Hiu Lam

Flute solo Senior (Primary) - 2nd prize
Jasmine Ng

Flute solo Senior (Secondary) - 3rd prize
Man Sze Ho, Cyril

Activities Highlights

Masterclasses, concerts and competition oversea.

台灣亞洲盃音樂大賽

Dec 2018
台灣亞洲盃音樂大賽
Jason Ng - 青年組第一名

張藹澄 - 兒童組第一名

flute competition
flute trophy
flute trophy

Patrick Gallois Masterclass

Jan 2018
Patrick Gallois
1st Flute at Orchestre National de France
Masterclass hosted by Premiere Performance of Hong Kong
Demonstration lesson by Jason Ng

gallois flute masterclass
gallois flute masterclass
gallois flute masterclass
gallois flute masterclass
gallois flute masterclass
gallois flute masterclass
gallois flute masterclass

Lesson with Bulent Evcil

Feb 2017
Bulent Evcil
Solo flutist of Istanbul State Symphony Orchestra
Solo flutist of Istanbul Borusan Philharmonic Orchestra

bulent flute lesson
bulent flute

Olivier Nowak Masterclass

Jan 2017
Olivier Nowak
Co-Principal Flute of HKPhil
Demonstration lesson by Jason Ng and Eugene Lam

olivier flute masterclass
olivier flute masterclass
olivier flute masterclass

Paul Edmund-Davies Masterclass

2010
Paul Edmund-Davies Masterclass in Hong Kong
Demonstration lesson by Jasmine Ng

jasmine flute
davies flute masterclass
davies flute masterclass
davies flute masterclass

Megan Sterling Masterclass

2010
Megan Sterling
Principal Flute of HKPhil
Demonstration lesson by
Natalie Chan, Jason Ng and Jasmine Ng

megan flute masterclass
megan flute masterclass
megan flute masterclass
megan flute masterclass
megan flute masterclass

Greg Pattillo Beatbox Workshop & Concert

2008
Workshop with Greg, Eric and Peter in Hong Kong

beatbox flute
beatbox flute
beatbox flute
beatbox flute
beatbox flute
beatbox flute
beatbox flute
beatbox flute
beatbox flute
beatbox flute
beatbox flute
beatbox flute
beatbox flute
beatbox flute
beatbox flute
beatbox flute
beatbox flute
beatbox flute
beatbox flute
beatbox flute
beatbox flute
beatbox flute
beatbox flute
beatbox flute
beatbox flute

Singapore Flute Festival

2012
Singapore Flute Festival
International Flute Competition

Below 18 years of age
2nd prize
Jason Ng

Open Division
semi finalist
Jasmine Ng

singapore flute festival
singapore flute festival
singapore flute festival
singapore flute festival
singapore flute festival
singapore flute festival
singapore flute festival
singapore flute festival

Singapore Flute Festival

2009
Singapore Flute Festival

Young Talent Award
Jasmine Ng

singapore flute festival
singapore flute festival

Taiwan Music Competition

2007
台灣國立師範大學演講廳
International Flute Competition

Champion - Jason Ng

2nd prize (Music school) - Jasmine Ng

taiwan music competition
taiwan music competition
jasmine flute
taiwan music competition
taiwan music competition
taiwan music competition
jason flute
taiwan music competition
taiwan music competition
taiwan music competition
flute practice
taiwan music competition
taiwan music competition
taiwan music competition
taiwan music competition
taiwan music competition
taiwan music competition
taiwan music competition
taiwan music competition

Media Showcase

Performances and demonstrations.

Copyright © 2021 Syrinx